Dlaczego warto aby nasze dziecko chodziło do żłobka?

Decydując się zapisać dziecko do żłobka powinniśmy wiedzieć, że dziecko uczy się:

Samodzielności

Dziecko widzi dookoła siebie inne dzieci radzące sobie lub próbujące sobie poradzić z ubieraniem, myciem rączek czy jedzeniem i próbuje je naśladować. Wszystko odbywa się pod okiem czujnych opiekunek, które kiedy trzeba, przychodzą z pomocą. W ten sposób dziecko szybko nabiera wprawy w czynnościach samoobsługowych. Dziecko wie, że potrafi zrobić różne rzeczy samo, wzrasta jego samoocena, jest odważniejsze i łatwiej sobie radzi w różnych sytuacjach. Dzieci żłobkowe wcześniej sygnalizują potrzebę siadania na nocnik niż ich rówieśnicy niechodzący do żłobka.

Porządek

Dzieci w żłobku są przyzwyczajone do stałego rytmu. Szybko uczą się, że rozsypane klocki po zabawie muszą wylądować w pudełku, a lalki na półkach.

Mowa

Dzieci chodzące do żłobka wcześniej i wyraźniej zaczynają mówić. Chęć bycia zrozumianym jest bardzo dobrą motywacją do nauki mowy.

Rozwój poznawczo-ruchowy

Dziecko ćwiczy pamięć i myślenie ucząc się piosenek, wierszyków. Rozwija wiedzę o otaczającym świecie podczas spacerów i zabaw z opiekunami. Czysta, bezpieczna przestrzeń żłobka, place zabaw przystosowane specjalnie do najmłodszych dzieci oraz odpowiednio wyposażone sale pozwalają dzieciom w nieskrępowany sposób rozwijać się ruchowo, bez konieczności uważania, „żeby coś się nie rozbiło”, „żeby nie upaść na szkło” itp. Dzięki czemu dziecko może ćwiczyć sprawność ruchową, prawidłową postawę ciała i świadomość własnego ciała, nie nabywając przy tym lęku przed poznawaniem świata.

Socjalizacja

Przebywając z grupą rówieśników, dzieci szybko zaczynają rozumieć zasady panujące w grupie. Uczą się cierpliwości że, czasami trzeba czekać na swoją kolej. Podczas zabaw dzieci uczą się negocjować, wyrażać własne potrzeby i liczyć się z potrzebami innych. Bardzo istotnym elementem umiejętności radzenia sobie w sytuacjach społecznych jest wiedza o tym, że inni ludzie mogą czuć i myśleć inaczej niż my sami.

Profesjonalna opieka

Żłobek, który liczy się z potrzebami dzieci, zatrudniający uważną, stale rozwijającą się, kochającą dzieci kadrę, który jest dobrze wyposażony i prezentuje indywidualne podejście do każdego dziecka również na etapie adaptacji – ma szansę stać się miejscem harmonijnego rozwoju Waszego dziecka, pozytywnym poszerzeniem jego świata.

Traktujemy każde przychodzące do nas dziecko indywidualnie. Okres adaptacji dziecka do nowej sytuacji, jaką jest pobyt w żłobku zawsze dostosowany jest do potrzeb konkretnego dziecka. Przystosowanie się do nowej sytuacji i warunków nie jest łatwe, ani dla dzieci, ani dla ich rodziców. Mamy natomiast nadzieję, że przygotowane przez nas rady i wskazówki pomogą dzieciom i Państwu, a pierwsze dni w naszym żłobku nie okażą się aż tak trudne, jak można by się tego spodziewać.

 

 

 

Przewiń do góry